ORGANIZER: Joanne Leva
CONTACT: joanneleva@comcast.net
8:00AM – 9:00AM: Set-Up provided by Boy Scouts Troup 401
10:00AM – 10:30AM: Forgotten Voices Poetry Group
Poets: Steve Pollack, Dorothy Shelly, Jim Fillman, Barbara Shisler, Joe Chelius,
Mary Jo Michaels, Marilyn Gross
Theme: Conservation and the Environment
10:30AM – 11:00AM: Musical Entertainment by Kat Richter (to bring portable wood stage)
Kat Richter is an award-winning columnist, freelance writer and professor of anthropology. She holds an MA in Dance Anthropology from London’s Roehampton University and BA in History and Dance from Goucher College. As a writer, she specializes in dance criticism, travel writing, personal essays and humor.
Theme: History / Art / Race and Racism
11:00AM – 11:30PM: Brian Fanelli
Theme: Workers’ Rights
11:30AM: – 12:00AM: Hosted by, Uriah Young
Poets: Anita Nahal, L.A. Strucke
Theme: Gender and Race
12:00PM – 1:00PM: Music by Bernadette McBride and band and Reading
Theme: Old Rebel Songs (Irish/Celtic/Folk/Pop as well as some Jazz and Blues)
Poets: TBD
1:00PM – 3:00PM: Poetry Slam hosted by MCPL, David Escobar-Martin
Poets: Sign up in advance (Contact Joanne Leva)
Theme: Self-identity, be that Racial, Sexual, Gender, Religious, etc.
Judges: Joanne Leva, Kristina Moriconi, Roy ‘Word’ Smith, Elizabeth Austin, Rodger Lowenthal
3:00PM – 3:30PM: Hosted by, Elise Brand
Poets: Souderton Area High School Creative Writing Students (grades 9-12)
Theme: Social Change through the High School Lens
3:30PM – 4:00PM: The Beats and The Bards hosted by, Susan Gerardi Bello
Poets: Ryan Torres, Roy ‘Word’ Smith, Amanda Midkift, Barry Gross, A. Aaron Levine, Rodger Lowenthal
Theme: Children’s Rights
4:00PM – 4:30PM: Hosted by, Elizabeth Austin
Poets: Eric Hueber, Bernadette Karpa, Dan Sokoloff, Kathleen Mulholland,
Robert Earle Stanton, Gaines Taylor, and Molly Weigel
Theme: Mental Health
4:30PM – 5:00PM: Open Mic Hosted by, Joanne Leva
Poets: All are welcome, sign up at event
Theme: Peace and Love